Bahcevanlar

SAKSI DEĞİŞİMİ

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Yazan  Kategori: İÇ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

Sağlıklı bitki yetiştirme kurallarından biri de saksı değişimidir. Saksı değişimi yaparken uymanız gereken adımları sıralayacak olursak;

  • Öncelikle saksı değişimi için en uygun mevsim ilkbahardır.
  • Hangi tür saksı kullanıyor olursanız olun çiçeğimizi aşırı nemden korumak için mutlaka altında delikleri olması gerekmektedir.
  • Çiçeği saksıdan çıkartırken bir elinizle saksıyı ters çevirip diğer elinizle de çiçeğin toprakla buluşan kısmını ve dallarını tutun. Eğer çiçeği saksıdan kolayca çıkaramıyorsanız, ters çevirdiğiniz saksının köşesine ve yanlarına hafifçe vurun ve diğer elinizle çiçeği çekin. Bazı durumlarda kökler saksıya iyice tutunmuş olabilir böyle durumlarda saksıyı kesmek en iyi yöntemdir.
  • Eğer çiceğinizi kilden yapılmış bir saksıya dikecekseniz, saksıyı 1-2 saat suda bekletin. Çiçeğin köklerini ilerde sulandığı zaman fazla nemden korumak için saksı diplerine küçük çakıl taşlarından koyarak suyun saksı içinde hareketini kolaylaştıracak ve kökleri nemden kolayca koruyacaksınız.
  • Saksının çiçek boyu için uygun olup olmadığı önemlidir. Çiçek kökleri saksı boyundan yaklaşık 2 cm kısa olmalıdır. Çiçek saksının tam ortasına oturtulmalı ve çiçek kökleriyle saksı arasında 2 cm boşluk kalmasına özen gösterilmelidir.
  • Saksıyla çiçeğin kökü arasındaki boşluğa toprak koyarak hafifçe bastırılmalıdır.
  • Son olarak ise alttan su gelene kadar çiçek sulanmalıdır.

 

Okunma 4032 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 06 Ağustos 2012 12:35
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Bu kategoriden diğerleri: « FICUS BENJAMIN BAKIMI KAUÇUK »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.