Bahcevanlar

FICUS BENJAMIN BAKIMI

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yazan  Kategori: İÇ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

Latince adı:  Ficus Benjamina

 

Minimal sıcaklığı: 18 -21° C

En uygun sıcaklık:  24-26 ° C

Önerilen yer:  Parlak ışığı sever. Doğrudan güneş olmasa daha iyidir. Arada geçirgen bir tül perde  uygundur.Yer değişikliği,  yaprak dökümüne sebep olabilir.Sevdiği yerde kalmalıdır.

Toprak:  Humus-torf

Saksı değişimi:  Kök budaması yapılarak saksı  3-4 yıl kullanılabilir. Daha sonra geniş saksıya alınabilir.

Nem: Sürekli nemli toprak gerektirir; sulamalar arasında kurumasına izin vermeyin ama vıcık vıcık değil,çok hafif nemli olsun.Yapraktan su spreylemeyi çok sever.Altına tabak , üzerine iri taşlar ve sonra saksı  konulursa aşırı sulamadan ötürü oluşacak kök çürümelerinin önüne geçilmiş olacaktır.

Gübreleme: 15 günde bir yaprak ve sulama suyu ile verilebilir.(20-20-20+ME)

Zararlı: Bitlenme olmaktadır. Danışmak için bize eposta atınız.

Okunma 5938 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 06 Ağustos 2012 12:26
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.