Bahcevanlar

SPATİFİLYUM (BARIŞ ÇİÇEĞİ) BAKIMI NASIL YAPILIR?

Öğeyi Oyla
(24 oy)
Yazan  Kategori: İÇ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

Genellikle barış çiçeği olarak bilinen spatifilyum uzun ömürlü bir iç mekan süs bitkisidir. Az ışıkla idare edebilmesinden ötürü ofis ve evlere kolayca adapte olur. Marketlerden veya çiçekçilerden spatifilyum aldığınızda üzerinde beyaz güzel bir çiçeğe sahiptir. Çiçek yetiştiricileri bitkinin çiçeklenme zamanında çeşitli hormonlar vererek bunu sağlarlar. Bu tip hormonlar yasal değildir.

 

 • Spati bitkinizi parlak ancak direkt güneş ışığı almayacak yerde tutunuz. Spatiler az ışık altında ortama kolayca adapte olabilirler. Gazete okuyabilecek kadar ışık ortamda var ise bu bitkiye yeterlidir. Uzun yaz günlerinde bitkiye daha uzun süre ışık sağlarsanız bitkinin çiçek açmasını sağlarsınız.
 • Bitkinizin sulama zamanını parmağınızı toprağın içine yarım parmak sokarak kuru olup olmadığını kontrol ederek sulayın. Aşırı sulamadan kaçının, aşırı sulama bitkinin çiçek açmamasına sebep olmaktadır.
 • Spatiler nemli ve tropikal yerlerde en iyi gelişimi gösterirler. Nemin yüksek olması bitkinin çiçek açmasını teşvik edecektir. Böyle bir ortama sahipseniz spatiler sizi çiçekleriyle mutlaka ödüllendirecektir.
 • Büyüme sezonunda bitkinizi iki haftada bir iç mekan süs bitkileri gübrelerini suyla karıştırarak uygulayın.

Okunma 58401 defa
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Bu kategoriden diğerleri: « SIKLAMEN BAKIMI NASIL YAPILIR?

2 yorum

 • Yorum Linki Perşembe, 01 Ağustos 2013 10:17

  Merhaba, Spatifilyumların büyüme sezonları ışığın en aktifi olduğu ilkbahar ve sonbahar ayları arasıdır. Bitki direkt güneş ışığı alamayacak şekilde konumlandırılmalıdır. Toprağını değiştirmenize gerek yoktur. 15 günde bir gübrelemeyle çiçeklerin devamlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

 • Yorum Linki Perşembe, 06 Haziran 2013 05:31

  Günaydın,
  Dün (5 haziran) bu sevimli spatilerden geldi. Ofisimde tutuyorum onları. Direkt gün ışığına maruz kalmayacakları ama doğal aydınlatmanın olduğu bir yer burası. Acaba toprağını değiştirmem gerekir mi? Bir de "Büyüme sezonunda bitkinizi iki haftada bir iç mekan süs bitkileri gübrelerini suyla karıştırarak uygulayın" demişsiniz. Büyüme sezonu ne zaman?
  Teşekkürler

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.