Bahcevanlar

AĞAÇ SEÇİMİ

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Yazan  Kategori: DIŞ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

Ağaç seçiminde ilk adım, bahçeniz için en uygun ağaç türünü belirlemektir. İklim ve toprak koşulları önemli bir rol oynamaktadır. Çok sıcaklık isteyen bir türü soğuk iklimin hakim olduğu yerde yetiştirmeye çalışırsanız sonu hüsranla biter.

 

Şimdi diğer önemli faktörleri inceleyelim:

Dikeceğiniz alanın büyüklüğü ve ağacın büyüdüğü zamanki boyutunun ne kadar olacağı dikim öncesi hesaplanmalıdır. Dikeceğiniz ağaç 10 yıl sonra bahçenizi görsel açıdan kötü gösterebilir. Örneğin bahçenizde bodur tipte ağaçlar yetiştiriyorsanız ve siz kavak ağacını bahçenize dikerseniz, aradan yıllar geçtikçe görsellik açısından kötü bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Dikkate alınması gereken diğer önemli bir faktör ise ağacın kaldırım veya duvar kenarı gibi etrafı kapalı yerlere dikimi. Örneğin mavi ladin ağacını 2 tarafı kapalı (toprak altı da dahil duvarla kapalı) yere diktiğinizde ilk senelerde herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ancak ağaç büyüyüp kökleri geliştikçe duvar, gelişimi kısıtlayacak ve ağaç beslenemeyecektir. Zamanla ibre dökülmeleri başlayacak ve sonunda ağaç ölecektir.

Ağaçlar, iklim kontrolünde de önemli role sahiptir. Bitki dikim yönünün doğu, güney veya batı olması yaz aylarında gölge alan sağlar ve aynı şekilde kışın ise az olan güneşten yararlanmasını kolaylaştırır. Diğer bir yönden bakıldığında ise her dem yeşil ağaçların batıya ve kuzeye dikilmesi kışın ısıtma maliyetini azaltır.

Bir başka önemli husus ise drenajdır. Ağaç dikim yerinin fazla su tutan bir yer olması,  zamanla köklerin çürümesine sebep olacaktır. Genç ağaçlar iyi drene edilmiş tınlı topraklarda iyi gelişim gösterirler. Drenajın iyi olup olmadığının kontrolü için ağaç dikim yerine bir delik açıp, içini taşacak şekilde su ile doldurun. Birkaç saat içinde su toprak yüzeyinde hala duruyorsa drenaj problemi var demektir. Günümüz site ve villa alanlarında  hafriyat ve kaba toprak dolgu olarak kullanılıyor.Üzerine dökülen ince kaliteli toprak bitki beslenmesinde yeterli olmayıp,alttaki kötü toprak bitkinin ileriki yıllardaki gelişiminde sorunlar meydana getiriyor.Bu nedenle dikim çukurunu çok geniş ve derin kazarak,kök sisteminin çok iyi gelişmesini sağlayacak dikim harcı ile desteklemek suratiyle dikim yapılmalıdır.Hatta sitemizdeki dikim çukuru ile ilgili makale ve resimlerde görüldüğü gibi en dibe stepne çukur bile kazılması çok uygundur.

Son olarak ise belki de en önemlisi kişisel zevkiniz gelmektedir. Dikeceğiniz ağaçların bir listesini yapın ve bahçenizde nasıl duracaklarını hayal edin. Bahçenizin peyzajını daha profesyonelce yapmak için bize danışın...

 

Okunma 4186 defa
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.