Bahcevanlar

ORTANCALARIMIN YAPRAKLARI NEDEN SARARIYOR

Öğeyi Oyla
(3 oy)
Yazan  Kategori: DIŞ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

Ortancalar demir kloroza hassas bitkilerdir. Toprak pH’sı yükseldikçe bitkideki sararmalar yani demir klorozu artış gösterir. Genellikle genç çıkan yapraklarda sararma daha çok görülür. Demir noksanlığından dolayı oluşmuş sararmaları demir’li gübreler kullanarak giderebilirsiniz. Her sene düzenli olarak demir gübreleri kullanarak demir noksanlığını tamamen yok edebilirsiniz. Ayrıca toprağın pH’ını düşürmek için; alüminyum sülfat veya çam kabuğu gibi organik asit materyalleriyle malçlama yapmak da uzun vadeli bir çözümdür.

 

Ortancalar yarı gölgeli ve yarı güneşli yerlerde iyi gelişim gösterir. Aşırı güneşi sevmez. Aşırı alkali olmamak kaydıyla her tür toprakta yetişebilir.
Budama işlemine sonbaharda tüm yapraklar döküldükten sonra sadece üst taraftan kısaltma işlemi yaparak başlanmalı, şubat ayı gibi ise esas budamaya yapılmalıdır.
Yavaş salınımlı gübreler kullanarak ortancaların gübrelemesini yılda 1-2 kez yaparak tamamlayabilirsiniz. Ancak yavaş salınımlı gübreler diğerlerine göre pahallıdır. 10-10-10 gibi dengeli gübreler kullanarak da yaz başından son bahar başlangıcına kadar 15 günde bir gübreleme yapabilirsiniz. Ancak Ağustos ayı sonundan itibaren gübreleme yapılmaması önerilmektedir. Ortancalar sonbaharın gelişiyle birlikte kış dinlenmesine geçmeye başlayacağından gübrelemeye gerek yoktur.

Ortanca gübrelemesinde 2 önemli nokta

  1. Sağlıklı bir ortanaca’ya sahipseniz ve her sene gübrelemenize rağmen çiçek açmıyorsa, bunun sebebi gübrelerdir diyemeyiz. Evet,  gübreleme sebeplerinden bir tanesi olabilir ancak diğer sebepleri (toprak, iklim, sıcaklık vb.) de göz önünde bulundurmak gerekir.
  2. Gübrelemeyle ortanca rengini değiştiremezsiniz. Toprağın asit veya bazik olması ortancanın rengini belirler. Atacağınız gübre ile iyi çiçek açmasını ve sağlıklı gelişimini teşvik edebilirsiniz.

Not: Toprak analizi yapılması topraktaki eksikliği bulunan elementlerin tespiti açısından önemlidir. Toprağınızda hangi element eksikse o elementin doğrudan toprağa verilmesi maliyetleri azaltacağı gibi aynı zamanda sağlıklı bir yetiştiricilik sağlayacaktır. Toprak analizi için bize danışınız.

Okunma 17180 defa
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.