Bahcevanlar

MAVİ LADİN AĞACIMIN RENGİ KAHVERENGİNE DÖNERSE NE YAPMALIYIM?

Öğeyi Oyla
(4 oy)
Yazan  Kategori: DIŞ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

Mavi ladin genellikle piramit şeklinde mavi-yeşil renge sahip iğneleri nedeniyle peyzaj ağacı olarak tercih edilmektedir. Aşırı nemli koşullara, aşırı su altında kalmaya ve kuraklığa dayanıklı değildir. Uzun ve sert geçen kış aylarında, soğuk rüzgarlar  iğne rengini kahverengiye doğru döndürmektedir.

 

Ortak Nedenler

Mavi ladin yıl boyunca ortalama nem ister, kış aylarının kuru geçmesi ve rüzgar iğne uçlarının kahverengiye dönmesine sebep olur. Aşırı su altında kalması ağacın köklerinin çürümesine ve dolayısıyla mavi-yeşil rengin kaybolmasına neden olur.Bu durumda 15-20 gün içinde ani sararma ve ibre dökümü ile birlikte geri ölüm meydana gelir.

Hastalıklar

Kış aylarında yetersiz su koşullarında ağaç strese girer ve hastalıklara daha açık hale gelir. Böyle bir durumda iğne renklerinde kahverengileşme başlamışsa hastalığın belirtileri için ağacın izlenmesi gerekmektedir. Bazı mantari hastalıklar iğne dökülmesine ve iğne renginde değişikliğe sebep olur. Hastalıkların diğer belirtileri; beyaz özsuyu sızıntısı, iğneler üzerinde siyah noktalar ve dallarda geriye doğru kurumalar şeklinde görülür.

Kabuk böcekleri

Hastalıkların yanı sıra aşırı su altında ya da kuraklık altında kalmak ağacın kabuklu böcekler tarafından savunmasız bırakmaktadır. Kabuk böceklerine önlem alınmadığı takdirde ilerleyen safhalarında ağaç ölümlerine yol açmaktadır. Kabuk altına girer ve reçine akıntısına sebep olabilir. Gövde kabuğunun üzerine bakılınca toplu iğne başı kadar deliklerin olduğu tespit edilir. Bu durum ağacın ibre dökümüne sebep olur.

Önlem

Kuraklık veya aşırı sulamadan dolayı ağacınız zarar gördüyse bir dahaki seneye daha sağlıklı girmesi için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

 • Bir önceki sezon ağaç yeterli suyu alamadan geçirdiyse tüm sezon boyunca düzenli sulanmasını sağlayın. Yaz aylarında haftada bir, kış aylarında ise ilk donlar bahçenize gelmeden bir ay önce sulama işlemini bitirin. Öldürücü donlar geçtikten sonra kök bölgesi iyice ıslanacak şekilde sulamaya devam edin. Kesinlikle kök bölgesinde su toplanmamalıdır. Özellikle çim içinde dikili ladin çeşitleri drenaj olmadan dikilmemelidir.
 • Ağaç etrafını havalandırarak suyun kök bölgesine daha iyi nufus etmesini ve uygun drenajı sağlamış olursunuz.
 • Malçlama ise ağaç etrafında nemin korunmasını sağlar. Canlılığın devamlılığını sağlamak için dengeli 20-20-20+ME gübresiyle bahar aylarında ağaçlarınızı gübreleyin.

 

Okunma 13945 defa
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

6 yorum

 • Yorum Linki Cumartesi, 04 Ocak 2014 14:48

  Ali bey, hayvan gübresi çim alan içerisinde yabani ot oluşumunu arttıracağından ve dana burnu zararlısına sebep olacağından ötürü önermemekteyiz. Çim alan içerisinde ibreli bitkiler sıkıntı yaşamaktadır. Bu nedenle fazla suyu sevmezler. Gövdeyi sulamanızın hiç bir faydası olmadığı gibi fazla suda bitkiye zarar verebilir.

 • ali kartekin ali kartekin
  Yorum Linki Pazar, 27 Ekim 2013 13:35

  Çim alanı içinde 2m boyunda ladin ağaçlarım var. Bu mevsim koyun gübresi vermek doğru olurmu. ne kadar vermek gerekir (kürek ile). Birde ladinleri bazen hortumla tüm gövdeyi suluyorum bunun ladinlere zararı olurmu?

 • Yorum Linki Salı, 17 Eylül 2013 13:44

  Kulanmış olduğunuz 26 Azot olan CAN gübresine demir sülfat karıştırarak kullanabilirsiniz. Örneğin 50 Kg CAN gübresine 10 kg Demir Sülfat karıştırmanız mavi ladin rengini daha canlı hale getirecektir.

 • Yorum Linki Salı, 17 Eylül 2013 13:39

  Aşırı sulamadan ötürü bu tür renk değişimleri görülmektedir. Bir an evvel suyu kesmeniz gerekir. Eğer bitkileriniz bu şekilde su altında kalmaya devam ederse kök çürümesi kaçınılmaz olacaktır.

 • TARHAN ASAN TARHAN ASAN
  Yorum Linki Cumartesi, 17 Ağustos 2013 10:24

  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için tşk.ederim.Tarık bey sararmaya başlayan ağaç için suyu kesmek gerekirmi bende 50 ye yakın mavi ladin var ve bunlardan bazıları resimdeki gibi renk değiştirmeye başladı ilk önlem olarak ne tavsiye edersiniz. Yardımlarınız için tşk.ederim iyi günler.

 • nusret işcan nusret işcan
  Yorum Linki Pazartesi, 01 Temmuz 2013 15:04

  kastamonu araç ilçesinde tohumdan mavi ladin yetitirmekteyim.buyıl 4 yıl,ayda bir cubravit.aralıklarla 26 azot ve böcek ilacı kullanmaktayım,tavsiyeleriniz olurmu.teşekkürler,selamlar. nusret işcan

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.