Bahcevanlar

ŞİMŞİRİN BAKIMI KOLAY MI?

Öğeyi Oyla
(6 oy)
Yazan  Kategori: DIŞ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

Şimşir her dem yeşil çalı formunda ya da nadir olarak bazıları ağaç formunda olan bir bitkidir. Simetrik şekiller verilebilen şimşirler yetiştirilmesi kolay bir bitki olduğundan hemen her yerde görebilirsiniz.

 

Eğer bahçenizde görsel açıdan güzelleştirmek istiyorsanız şeklini korumak için biraz vakit ayırmalısınız. Birçok hastalık ve zararlılara karşı duyarlı olduğundan iyi takip etmek gereklidir.

Dikim

Şimşir bitkisinin dikimi büyük önem arz eder. Yüzeysel bir köke sahip olduğundan yanlış dikimler bitkinin sağlıklı gelişmesini etkiler. Yüzeysel, fazla derin olmayan bir dikim çukuru kazın ve kökün 1/8’i toprağın yukarısında kalacak şekilde dikin. Dikim sonrasında etrafını hemen malçla kaplayın. Malç bitkinin nemli kalmasını sağlayacağı gibi yabancı ot kontrolünü de sağlayacaktır.

Bakım

Damla sulama sistemiyle sulama yapılırken özen gösterilmesi gerekmektedir. Şimşir yüzeysel köklere sahip olduğundan sıcaklıklardan hemen etkilenir ve kökleri hızlı bir şekilde kurur. Malçlama suyun kök bölgesinde kontrollü tutumu için büyük yardım sağlar. Aynı şekilde çok su altında da tutmak gerekir, fazla su altında kalması kök çürüklüğüne sebep olur.Şimşir aşırı sulamaya karşı çok hassastır.Renginde homojen bir sararma varsa çok sulandığını gösterir.Bu açıdan çok sulanan yerlere ekimi çok uygun değildir.

Besin noksanlığı belirtileri bitkide gözükmüyorsa şimşirlere düzenli bir gübre uygulaması önerilmez ancak bahçenizde diğer bitkilerinize kullanmakta olduğunuz suda eriyebilen 10-10-10 benzeri dengeli gübreleri uygulayabilirsiniz.

Budama

Şimşir’in şekil ve görünümünü korumak için biraz zaman harcamanız gerekmektedir. Her sene yeni dalların çıkmasını teşvik etmek ve çalının orta kısmında daha iyi ışık ve hava sirkülasyonu sağlamak için dış dalların budanması gerekmektedir. Bu işlem şimşirinizin daha sağlıklı bir gelişim göstermesini sağlayacaktır.

Hastalık ve zararlılar

Şimşir’in en büyük düşmanı, şimşir pas hastalığı ve dal kurutan kanser hastalığı yer almaktadır. Emici böcekler ve kabuklu bitler de zararlıları arasında sayabiliriz. Sert kış rüzgarları bitki yapraklarının bronz rengine dönmesine sebep olur. Bazı durumlarda bitkilerde ölüme kadar yol açabilir.Ancak (Marmara bölgesinde) meydana gelen ve düşük ısıdan dolayı oluşan bu renk değişiklikleri,havalar ısınınca yeşile dönmektedir.Ayrıca şimşir kırmızı örümceklere karşı da çok hassastır.

Şimşirdeki diğer bir zarar türü de bahçenizdeki köpeğin tuvaletini yapması sonucu zamanla dallarda ve yapraklarında kurumalar meydana gelmektedir. Diğer hastalıklarla karıştırılmaması açısından önemlidir. Köpeğin işemesi sonucu meydana gelen ani yanmalardır.Bu kısımlar tekrar yerine gelmez.

 

 

 

Okunma 20908 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 18 Ağustos 2012 09:39
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.