Bahcevanlar

AÇELYANIZI İYİ TANIYIN

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yazan  Kategori: DIŞ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

Azalea, rhododendron : Ericaceae (heath family:fundagillerden)

 Afrika,Güney Amerika,güney batı çin kökenli bir bitkidir.

 

Asidik ve zengin organik madde içeren toprak ister.Kök sistemi derin olan bir bitki değildir.Bunu için ibreli ve kabuk parçalı malç yaparak kök bölgesine kalın bir şekilde sermek gerekir.Kesinlikle zemindeki toprağa karıştırılmamalıdır.

Bir çok açelya budama istemez.Ancak yapılırsa  çiçeklenme bittiğinde hemen yapılmalıdır.

Tam ışık ve derin gölgeye kadar gelişebilir.Çoğunlukla parçalı gölgeli yerlerde çok iyi randıman verir.

Nemli toprağı çok sever.Kesinlikle susuzluğa töleransı yoktur.Uygun çeliklerle kum içerisinde üretilebilir.Benekli gölgeli alanda ,uzun ibreli bitkilerin altında kullanımında çok iyi gelişir.

Okunma 2038 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 13 Ağustos 2012 07:35
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.