Bahcevanlar

KİRLİ HAVAYA DAYANIKLI JAPON AKÇA AĞACI

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yazan  Kategori: DIŞ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

KİRLİ HAVAYA DAYANIKLI JAPON AKÇA AĞACI

Görsel açıdan bahçelerin vazgeçilmezi olan Japon akça ağacının (Acer Palmatum) ana vatanı Asya’dır. Yaklaşık 20 m’ye kadar yükselebilir.

 

Gölet kenarları en ideal yerleridir. Japon akça ağacı soğuk havalara karşı mukavemeti yüksek olduğundan -18 C’ye kadar dayanabilir.

Pratikte en fazla yapılan hata yanlış dikimdir. Direk güneşe maruz kalması ağacın yapraklarında yanmalara yol açar. Yarı gölge alanlar ağacın en sevdiği yerlerdir. Aşırı sıcak ve kurak yerlerde yetişmez. Nem ağacın gelişimi için olmazsa olmazdır. Hava kirliliğine dayanıklı olup yapraklarını hemen dökmezler.

Japon akça ağacının birçok çeşidi mevcuttur. Renkli çeşitlere göre en zahmetsiz hızlı gelişen tür yeşil yapraklı olanlardır. Budamaya dayanıklı olan Japon akça ağacının eğer iç kısımda kalabalık görünüm vermiyorsa budama elzem değildir. Budama işleminin geç sonbahar ya da kış aylarında yapılması önerilmektedir. Bonsai sanatı için en uygun olanı Acer buergerianum (Acer trifidum)’dur. Çok hızlı büyümekle birlikte sonbaharda gösterdiği kızıl turuncu renklenme göz alıcıdır.

Hızlı büyüyen dönemlerde su ihtiyacı ani şekilde artış gösterebilir. Sulama sıkı şekilde takip edilmeli ve toprağın kurumasına izin vermeden azar azar ancak toprak nemli kalacak şekilde sulanmalıdır. Güneş yanığından korumak için kuvvetli güneş ışığı aldığı zaman dilimlerinde yaprakları ıslatılmamalıdır.

Erken ilkbaharda dengeli yaprak gübreleri (10-10-10) verilebilir. Gübre verilmemesi zayıf kök sistemi oluşumuna, ağacın iyi gelişmemesine ve zararlı ve hastalıklara karşı direncini düşürür. Bilinen hastalık ve zararlıları arasında kabuk zararlıları, tırtıllar,yaprak bitleri ve Verticillum wilt türleri gelmektedir.Okunma 3287 defa Son Düzenlenme Perşembe, 09 Ağustos 2012 07:06
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.