Bahcevanlar

OYA AĞACINIZ NE DURUMDA?

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Yazan  Kategori: DIŞ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

OYA AĞACINIZA BAKABİLİYOR MUSUNUZ?

Ortalama 6-7 m boylanabilen oya ağacı tüysüz parlak gövde yüzeyleriyle kışın yapraksızken bile heykelimsi bir görüntü alır. Üzüm salkımını andıran çiçek demetleri haziran sonunda açmaya başlayarak yaklaşık 60 ile 120 gün arası ağaç üzerinde durur. Ana vatanı Güney Çin ve Güney Asya’dır.

 

Oya ağacı hemen hemen her toprakta yetişebilir. Direk güneş ışığını çok sever. Gölgeye dikildiği zaman bitkide külleme yani yapraklar üzerinde beyaz puduramsı lekeler ve yaprak renklerinde gri-yeşil bir renk oluşmaya başlar. Bazen güneş gördüğü halde bu hastalığa yakalanabilir.  Küllemeden korumak için bitkiyi bol güneş alan yerlere dikmeli, aşırı nemli ortamlardan kaçınılmalıdır. Külleme ilaçları kullanarak bitkinizi eski formuna kavuşturabilirsiniz.

Oya ağacındaki bir diğer hastalık ise yaprak üzerinde meydana gelen islenmedir. Yaprak üzerindeki bitler koyu kahverengi ve siyah renk oluşturarak yapışkan zamk benzeri yapı oluşturulur. Bu zararın giderilmesi için bit ilaçları kullanılması tavsiye edilir.

Budama için en uygun dönem sonbahar-kış aylarıdır. Yeni sürgünler vermesi açısından budama önem arz etmektedir. Üretimi için yeni sürgünlerden koparıp saksıya köklendirici sıvı yada tozuyla dikebilirsiniz. Uygun büyüklüğe geldiğinde bahçenize aktarım yapabilirsiniz.
Oya ağacının gübrelemesini yaprak gübreleri 20-20-20+ME ile yaz ayları boyunca 10-15 günde bir beslemeniz yeterli olacaktır.

 

 

 

Okunma 3143 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 08 Ağustos 2012 11:49
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.