Bahcevanlar

MANOLYANIZ ÇİÇEK AÇMIYOR MU?

Öğeyi Oyla
(3 oy)
Yazan  Kategori: DIŞ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

Manolya ağacınız çiçek açmıyorsa temelde birkaç sebebe dayanır. İlk olarak manolya ağacınız dikili olduğu yer çok önemlidir. Aşırı rüzgar alan yerlerde ağacın gelişimi yavaşlar ve çiçek açması zorlaşabilir. Poyraza kapalı güneşli ve yarı gölgeli alanlar dikim için en ideal yerlerdir.

 

İkinci olarak ise dikilen çeşit önem arz etmektedir. Bazı geç çiçek açan manolya türleri mevcuttur. Bu türler uzun seneler geçtikten sonra çiçek açmaktadır. Ancak buradaki bir diğer önemli husus da gübrelemedir. Gübrelemeyi manolya ağacının sürgün verdiği bahar aylarında 20-20-20+ME dengeli gübresiyle yapmak bitki gelişimini ve çiçek açmasını hızlandıracaktır.

Sonbaharda bahçenizde dökülen yaprakları manolya ağacı etrafına çapa yapmak suretiyle karıştırabilirsiniz. Manolya ağacının kökleri yüzeyde olduğundan çapalama ağacın köklerine zarar verebilir. Yaprakların toprakla karışması bitkiye doğal gübre olarak dönüş sağlayacaktır.

Fidanınızı ilk yılında kesinlikle susuz bırakmayın, özellikle yaz aylarında bolca sulamaya özen gösterilmelidir ancak yetişkin ağaçlarda toprak iyice kurduktan sonra sulama yapılması tavsiye edilmektedir. Çiçekler döküldükten sonra ekim ayında budama yapılabilir. Ağacın derli toplu göze hoş gelen bir yapıda büyümesini istiyorsanız, budama yaparken piramit şeklinde yukardan aşağı genişleyen bir yapı kazandırarak budama yapılması önerilir. Böylece güneş ışınları her yere eşit bir şekilde dağılmış olacak ve eş zamanlı bir çiçeklenme meydana gelecektir.

Manolya ağacıyla ilgili her türlü sorularınızı bekliyoruz.

Okunma 5921 defa
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

2 yorum

  • Yorum Linki Salı, 17 Eylül 2013 13:30

    Hiç çiçek açmıyorsa, manolyanızın ithal veya yerli olup olmadığını bilmemiz gerekmektedir. İthal ise yaprağın üst kısmı koyu yeşil alt tarafı ise kahverengidir.(her dem yeşil manolyalar için) eğer böyle bir manolyaya sahipseniz açmanız gerekmektedir. Resim göndermeniz durumunda daha sağlıklı yorum yapma şansımız olabilir.

  • gulden özoğuz gulden özoğuz
    Yorum Linki Pazar, 11 Ağustos 2013 15:40

    15 yıllık bir manolyamız var çok sağlıklı görünmesine rahmen çiçek hiç açmada neden olabilir

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.