Bahcevanlar

Neden Çimlerimde Mantar çıkıyor?

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Yazan  Kategori: YENİ BİLGİLER

Uzun yağmurlu bir dönemin ardından güzel bir sabah. Avluyu kontrol etmek için dışarı çık ve orada görürsünüz. Mantarlar bir gecede çıkmış. Çalıların altındalar. Ağaçların tarafında bitmişler. Bahçenin ortasında bile varlar. Bu garip büyümelerin gizemli  -ve sinir bozucu - görünmesine neden olan nedir?

Onu, nem, gölge veya bulutlu hava ve topraktaki organik materyallerin doğru olmayan karışımı üzerinden suçlayabilirsiniz. Bu durumlar bir araya geldiklerinde, mantar ortaya çıkar. Çoğu zaman, topraktaki mantarlar organik materyali parçalayarak gizli kalıyor. Fakat koşullar doğru olduğunda, yağmurdan sonra çiçek açan çöl çiçekleri gibi patlarlar. Mantarlar sporlarını havaya yayarlar ve daha sonra güneş doğduğunda ya da toprak kuruduktan sonra uzaklaşırlar. Bahçenizdeki koşulları değiştirerek mantarların sık çıkışlarını engelleyebilirsiniz. Problem Alanlarındaki gölge azaltılmalı, yakındaki ağaçlarda veya çalılarda bazı dallar budanmalıdır. Ekstra güneş ışığı, mantarları kontrol altında tutar.

Eğer çimleriniz yağmur altında uzun süre kalıyorsa, toprak sıkışabilir. Çimlerinizin havalandırılması drenajı artıracaktır. Daha iyi drenaj, mantarları teşvik eden nemi azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca çimlerin köklerine giden oksijen miktarını artırmaya yardımcı olur. Çim diplerinde fazla bitki çürüntüsü varsa (yaklaşık yarım santim), nem tutacağı için temizlenmesi gerekir. Bu amaçla havalandırma(verticut ve vertidrain) uygulamalarını yapmayı ,ihmal etmeyin.Sağlığı bozulmuş kurumuş bir ağacın eski kökleri de mantar oluşumunu artırır. Eğer hala varsa o ağaç, onu kaldırabilirsiniz. Drenajı iyileştirmek için bölgeyi iyi tırmıklanmış ve havalandırılmış halde tutunuz. Ayrıca, çimlerin üzerinde kalan evcil hayvan atıkları da mantarların oluşumunu artırır. Mantarlar, bahçenizin toprağında çok fazla organik maddeye sahip olduğunun bir göstergesidir. Mantarlar bu organik materyalin parçalanmasına yardım eder ve toprağınızı daha üretken hale getirir. Gölgeniz ve drenajınız gerçek problemler değilse, daima rahatsız edici mantarları temizler ve güneşin çıkmasını bekleyebilirsiniz.

Okunma 4671 defa Son Düzenlenme Salı, 10 Nisan 2018 13:52
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.