Bahcevanlar

SPRINK SULAMA SİSTEMİ

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Yazan  Kategori: YENİ BİLGİLER

Sprink Sulama Sistemi

Bu sistem bir yağmurlama sistemidir, çiminizin gelişmesi için ihtiyaç duyduğu suyu almasını kolaylaştırır. Bir sprink sistemi, çimlerin elinizde hortumla birlikte durmak zorunda kalmadan, tam ve gür büyümesi için ihtiyaç duyduğu suyu almasını sağlamak için kullanışlı bir yoldur. Çoğu ekipmanda olduğu gibi, sprink sisteminizin daha iyi ve daha verimli çalışmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz basit şeyler vardır. Sulamadan önce bekleyin.

 

Yağmurlama sisteminizi açmayın, çünkü son sulamadan birkaç gün geçti. Bunun yerine, yeşilden mavi-gri grileşme, solgunluk ya da görünür ayak izleri gibi, çimlerdeki kuraklık stresi belirtilerini görmek için bekleyin.Hergün su verilemesine ihtiyacı yoktur çimin.Hergün sulama yapılan çim derin kök yapmaz,mantari hastalıklara olan dayanımı azalır,sıcak yaz aylarında su otu denen çatal otu oluşumuna sebep olur.Sürekli nem nedeniyle toprak sıkışır.Yabancı otlarla mücadelesi azalır.Kullanılan gübrelerin yarayışlılık süresini azaltır. Çimlere su sıkıntısı çekmelerine izin vermek, köklerinin yüzeyde kalmasından ziyade, nemi bulmak için aşağıya doğru büyümesini teşvik etmesine yarar. Stres belirtileri görmeye başlar başlamaz, çimleri tekrar derinden sulayın. Günün erken saatlerinde, en verimli sulama için  şafak saatlerinde sistemi çalıştırın, çünkü daha az nem kaybedecektir. Gece sulanmasından kaçının, çünkü karanlıktan sonra sulama, çim yapraklarının gece boyunca nemli kalmasına ve mantar hastalıklarına daha duyarlı olmasına neden olur.Sulama başlıklarının her yeri suladığından emin olun. Sulamadan sonra çimlerinizde gezinin ve herhangi bir bölümün sulanmadığını görürseniz sprinklere ayarlamalar yapın. Sık sık, sprinklerinizi harekete geçirin, tıkanmış veya sızdıran kafaları arayın. Sprinkler başlıklarını çıkarmak için ince bir tel parçası kullanın. Sprinkler sızıyorsa veya supap kutuları suyla kaplıysa, valfleri onarın veya değiştirin. Sert zeminlere püskürten yanlış yönlendirilmiş kafaları ayarlayın. Sulama sırasında ince bir sis görürseniz, sistem basıncını düşürün.Mevsimsel hava değişikliklerine uyum sağlamak için sulama planınızı değiştirin.

Okunma 3560 defa Son Düzenlenme Salı, 10 Nisan 2018 13:05
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.