Bahcevanlar

Petunyalarım Neden Pörsüyüp Soluyor?

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Yazan  Kategori: DIŞ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

Petunyalar, saksılarda ve bahçelerde gelişen farklı renk seçeneklerine sahip en popüler çiçeklerdendir.

Bazen çiçekleri ilk günkü gibi kalmaz ve buruşmaya başlar. Bu durumun  kolayca önüne geçilebildiği gibi  bazen de önemli bir hastalığın ön belirtisi olabilir.

Sorunu Nasıl Önlerim?

Çiçeklerin pörsümesi konusunda en çok rastlanan hata, yanlış sulama yapılmasıdır.

Pörsümüş çiçekler görüldüğünde toprak nemi kontrol edilmelidir. Toprak kuruysa çiçekler susuzluktan bu hale gelmiş demektir.

Ama bu demek değildir ki daha fazla su vermeliyim.

Tek yapılması gereken su vermeden önce toprağın neminin elle kontrol edilmesidir.

Unutulmamalıdır ki fazla su verilmesi durumunda da çiçekler pörsüyecektir.

Güneş ışığının eksikliği de solma ve pörsüme problemlerinin başında gelir.

Petunya tam güneş bitkisi olup, günlük 5-6 saat tam güneş alırsa iyi gelişir. Gölge alanda yetiştiriyorsanız petunyalardan iyi performans beklemeniz doğru olmayacaktır.

Böcek veya Mantari Hastalık Riski

Yaprak bitleri, tomurcuk kurtları veya salyangozlar yapraklarda delikler açarak ya da küçük ısırıklarla zarar verebilir.

Bitleri gördüğünüz anda uygun bir insektisit (böcek ilacı) ile spray şeklinde ilaçlamanız gerekmektedir. Aynı şekilde sümüklü böcek görüldüğünde elle toplama yolu ile eğer bahçenizde çok fazla sayıda sümüklü böcek var ise sümüklü böcek yemi ile ilaçlamanız gerekmektedir.

Karaleke, külleme ve verticillium gibi mantari hastalıklarda yaprak pörsümesine neden olur. Yapraklarda beyaz lekeler ve siyah lekelenme oluşması gibi durumlar karşısında, zarar görmüş kısımları bahçeden uzaklaştırabilir veya o kısmı uygun mantar ilaçlarıyla ilaçlamanız gerekmektedir.

Mantari hastalık oluşmaması için sabah erken saatlerde sulamanın faydası olacaktır. Böylece yaprak üstündeki su gün boyu durmayacak ve buharlaşacaktır. Ortamın iyi havalanabilir olması da önem arz etmektedir.

Kullanılacak ilaç ve dozajlar için mutlaka uzman bir Ziraat Mühendisi’ne danışınız.adece bu kadar değil; bakımsız kedi ve köpeklerden,yabani  hayvanlardan da gelen kene,pire ve güve gibi zararlılar da bizler için tehlike oluşturur.Sadece bize değil  bahçemizdeki köpeğimize veya kedimize de zarar verir.

Bunun dışında; zehirli örümcekler,akrep ve çiyan gibi zararlılar da bahçe keyfimizi bozar.

Hatta  yılan ve fare gibi, bahçelerde  dolaşma özgürlüğü olan sürüngen ve kemirgenlerin de bahçelerinizin sınırlarında huzursuz olmalarını bilmeleri gerekir.Birileri onları korkutmalıdır.

Tüm bu zararlı dediğimiz canlıları yok etmek için yıllarca ve sorumsuzca kansorejen kimyasallar kullandık.Bu kimyasallar bitki ve toprakta kalıntılar şeklinde birikti.Çim üzerinde çıplak ayakla oynayan çocuğumuz bu kimyasalları deri ile bedenine aldı. Bahçede temiz hava solurken kimyasal kalıntıları da soluduk.Yeni nesil çocuklar bu gibi kimyasallar yüzünden alerjik astım ile karşı karşıya kaldılar.

Yıllarca evvel, ülkede kene yüzünden ölümler gerçekleşti.Bunun sebebi kene ve diğer asalak böcekleri  yiyerek beslenen kümes hayvanlarının ortamdan yok edilmesiydi.Daha sonra tüm orman teşkilatlarında sülün yetiştirme istasyonları kurularak ormanlara salındı.

Bu amaçla, bahçelerimizde dolaşan bu zararlılarla kimyasal değil organik mücadele yapmamız gerektiğini düşündük. Bunun için, bahçelerinize belirli sayıda tavuk kiralama uygulamasını başlattık. Orta büyüklükte bir bahçeye 9 adet  tavuk,1 adet horoz  ve 1 sorumlu kişi ile tüm gün zararlı avı yapmaya çalıştık. Bu uygulama 12 ay boyunca zararlı türüne göre yapılmaktadır.

 

Okunma 2210 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 09 Kasım 2016 19:32
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.