Bahcevanlar

OYA AĞACINIZ ÇİÇEK AÇMIYOR MU?

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Yazan  Kategori: DIŞ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

Oya ağacı Güney Asya kökenli olup Temmuz ayından Kasım’a kadar çiçekli kalabilen renkli bir bitkidir.

Genellikle pembe renkli çiçekleriyle meşhur olan bu ağaç külleme dediğimiz hastalığa karşın çok hassastır.

Belirtileri

Erken ilkbaharla birlikte yeni yapraklarda kıvrılma şeklinde ilk belirtilerini verebilir. Beyaz küfümsü tabaka yaprak yüzeyini kaplar. Eski yapraklarda ise diğer belirtiler gözükmeden mantar gelişir. Beyaz-grimsi olan bu tabaka yeni tomurcukları ve sürgünleri kaplayarak ağacın çiçek açmasını engellemektedir. Ağır geçen hastalık sonucu bazen yeni sürgünlerin de öldüğü görülmüştür.

Külleme Ne Zaman Aktif Hale Geçer?

Külleme genelde, ilkbahar-sonbaharda gündüzleri sıcak geceleri soğuk geçen günlerde aktif halde olur. Mantar, nemli ve gölge yerlerde daha çok gelişir. Sık sık ıslak kalan yapraklı ağaçlar daha çok risk altındadır.

Küllemeyi Önlemek İçin…

Külleme ve mantarı yok eden uygun aktif maddeli ilaçlarla ilkbahar-sonbahar ayları arasında 10 günde 1 ilaçlanmalıdır. Ağacın tüm yaprakları ve tomurcukları ilaçla ıslatılarak adeta yıkanmalıdır. Kükürt ilaçlarla da külleme önlenebilmektedir. İlaçlama hakkında detaylı bilgi için Ziraat Mühendisi’ne danışınız…

Okunma 2857 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 08 Şubat 2014 10:04
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Bu kategoriden diğerleri: « AĞAÇ SEÇİMİ

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.