Bahcevanlar

MOR SALKIMINIZ ÇİÇEK AÇMIYOR MU?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yazan  Kategori: DIŞ MEKÂN SÜS BİTKİLERİ

Evlerin bahçesinde en çok rastlanan türler Japon ve Çin mor salkımlarıdır. Her iki tür benzer özelliklere sahip olduğundan bakım koşulları da aynıdır. Genç bir bitkiye sahipseniz, mor çiçekleri görememeniz normaldir. Bitkinin çiçek açması 3-4 yılı bulabilir. Genç bitkilerinizin çiçek açmasını hızlandırmak için bakım koşullarını en iyi şekilde yerine getirip, zamanını beklemek en doğru işlem olacaktır. Ancak olgun bir mor salkımınız var ve çiçek açmıyorsa aşağıdaki bakım tekniklerini uygulayabilirsiniz.

 

  1. Mor salkımınızı bol güneş alan bir yere dikin. Güzel bir şekil verebilmek adına tellere veya kafese sarılması gerekmektedir. Bitkinizin yanında dikili gölge yapan başka bir bitki varsa mutlaka budama yapmalısınız.
  2. Yeni diktiğiniz genç mor salkımınızı yağmur yağmadığı günler dışında bolca sulayınız. İlk yıldan sonra sadece yaz boyunca uzun nöbetler halinde sulayınız.
  3. Genç mor salkımınızı sadece ilk beş yıl gübreleyin. Yılda bir kere bahar aylarında azotu düşük gübrelerle gübreleyiniz. Örneğin 5-10-10. Paket üzerinde içerikleri mutlaka kontrol edin. Bitki, büyüyüp sağlıklı bir duruma geldikten sonra gübrelemeye ihtiyaç duymaz. Gübrelemeye devam edildiğinde çiçek açmayabilir.
  4. Mor salkımı yatay büyümeye teşvik etmelisiniz. Çiçek tutan dallar sadece yatay dallardır. Dikey olarak büyüyen en sağlıklı dalı seçip diğerlerinin (dikey olarak) büyümesine izin vermeyin. Bu seçtiğiniz ana dal, zamanla birçok yan dal üretecektir.
  5.  Her 1-2 yılda mor salkımınızı budayabilirsiniz. Budama sonrası büyüme ve gelişme daha hızlı bir şekilde devam eder. Çiçeklenme zamanı geldiğinde herhangi bir gelişim yoksa budanmasında sakınca yoktur. Eğer tomurcukları korumak istiyorsanız çiçeklerin bitki üstünde kalmadığı zamanı bekleyin.

 
Okunma 9812 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 21 May 2016 13:28
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.