Bahcevanlar

SÜMÜKLÜ BÖCEK DEYİP GEÇMEYİN

Öğeyi Oyla
(6 oy)
Yazan  Kategori: YENİ BİLGİLER

Sümüklü böcek deyip geçmeyin.

Bu zararlılar geceleyin zarar verir, gündüzleri ise toprak altlarında bulunurlar . Yağışlı,nemli havalarda ve ortamlarda etkinliği fazladır.Bahçelerde bulunan bitki artıkları ve yabancı otlar bu zararlılara  korunak olmaktadır.Bu yüzden bunların temizliği önem arz eder.

Elle toplamak ve kimyasal mücadele yapılarak zararları önlenir. Bazı yıllar çok zararlı olan bu böcekler, geceleri ve çok bulutlu karanlık günlerde beslenirler.Bitkilerin yapraklarının orta kısımlarında yenme izleri olur.Elle toplama ile uzaklaştırmanın yanında ticari ismi moltox olan sümüklü böcek ilaçlarının kullanımı ile de mücadele edilebilir.

Okunma 20293 defa Son Düzenlenme Pazar, 23 Haziran 2013 12:56
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Bu kategoriden diğerleri: BİTKİLERİM NEDEN KARARIYOR? »

1 yorum

  • Yavuz Selim ÜLKÜ2 Yavuz Selim ÜLKÜ2
    Yorum Linki Pazar, 22 May 2016 08:38

    bu bir denemedir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.