Bahcevanlar

BİTKİLERİM NEDEN KARARIYOR?

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Yazan  Kategori: YENİ BİLGİLER

“İsli Küf Hastalığı”

Resimde görüldüğü bitkinizin yaprakları  siyah bir tabaka ile  kaplamışsa isli küf denilen mantari hastalığa yakalanmış demektir.

İsli küf’e neden olan genellikle kabuklu bit(koşnil)dir. Böcekler yapmış olduğu emgiyle birlikte bir salgı salgılar ve sonunda yaprakta isli siyah bir görünüm oluşur. Bu da mantari bir hastalığa yol açmaktadır.

Özellikle defne bitkisinde çok rastlanan bir durumdur. Önleminin alınmadığı durumlarda gül ve gardenya gibi bitkilere de bulaşabilir.

İsli Küf Bitkimi Öldürür Mü?

İsli küf oluşması git gide ağacın tüm yapraklarını sarmaktadır. Bu durum; bitkinin gelişmesini önlemekte, bitki yeni sürgün veremeyecek hale gelmektedir.

Tedavisi

Kabuklu bitler görüldüğü anda ortadan kaldırılmalıdır. En etkili yöntem Yazlık Yağ denilen bir çeşit insektisit olan ilacın kullanımıdır.

Tedavi yöntemi ve ilaç dozajları için mutlaka uzman bir Ziraat Mühendisine danışınız.

 

Okunma 6356 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 21 May 2016 13:14
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.