Bahcevanlar

BİTKİLERİNİZİ MALÇLAMAYI UNUTMAYIN!

Öğeyi Oyla
(3 oy)
Yazan  Kategori: YENİ BİLGİLER

Bitkilerin kök alanlarını örtecek şekilde toprağın üzerine 2 parmak kalınlığında serilen organik maddedir.Yaz aylarında meydana gelen ani sıcaklık artışları bitkilerde ciddi streslere sebep olmaktadır.Ani sıcaklık değişimi ile ölüm moduna gireblir,yapraklar sararır ve dökülebilir.Ayrıca bu dönemlerde bu değişimler öyle hızlı olur ki farkına bile varılmadan bitkilerde önemli zararlar meydana gelebilir.Bu zamanlarda kök bölgesindeki nemi korumak önem arz eder.

Bu amaçla serilen malç ,nemin buharlaşmasını yavaşlatır ve nemin kök bölgesinde tesis edilmesini sağlayarak sıcaklığı düşürür.Kışın ise kök bölgesini sıcak tutarak aşırı donmalardan meydana gelecek zararları en aza indirger.

2 parmak kalınlığında serilmesi bu bölgede yabancı ot çıkmasını da engeller.Çünkü yabancı otlar bitkinizle asalak bir yaşam kurmuş ortakçılardır.

Çürümüş bitki artıkları,parçalanmış dallar ve yapraklar,saman,kalın talaş,kompost ve çeşitli ağaç yongaları malçalama işini görmektedir.

İşte bir ipucu: Malç malzemesini bazı azotlu gübrelerle karıştırarak daha küçük parçalara ayrılmasını hem de bitki beslenmesini sağlamak mümkündür.

Okunma 8314 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 21 May 2016 13:15
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

2 yorum

 • Yorum Linki Perşembe, 28 Mart 2013 12:47

  Topraktaki kokunun sebebi; toprak geçirgen olmadığından dolayı kök bölgesinde karbondioksit zehirlenmesi meydana gelmiş. Havaların ısınmasıyla topraktaki suyun buharlaşmasını beklemek gerekmektedir. Burada mühim olan bu su birikimlerinin çimin gelişim dönemi olan ilkbahar ve sonbahar aylarına denk gelmemesi. Eğer bu gelişme dönemine denk gelirse çimde ciddi kayıplar meydana gelebilir. Bu durum sadece çim için değil tüm süs bitkilerini de kapsamaktadır.

  Çiminizin kesim zamanı ise çimler kuruyken üzerine rahatlıkla basabildiğiniz zaman en ideal zamandır.

  Kasımpatılarınız için; zirai ilaç olarak bit ilacı olan Dursban 4 alabilirsiniz. 10 lt suya 13 cc ilaç koyup bahçenizdeki tüm süs bitkileri ve meyve ağaçlarınıza kullanabilirsiniz.
  Organik olarak ise defne, kekik, biberiye,sarımsak yağı gibi aromatik maddeleri 1 litre suya 1 çay kaşığı şeklinde kullanabilirsiniz.

 • gülseren gülseren
  Yorum Linki Salı, 19 Mart 2013 14:37

  merhaba,benim sorum şöyle; yaklşık 90 m'2 bahçem çim ekili, sonbahar bakımını yaptım ,kışı sorunsuz atlattık fakat 2 hafta önce geçirdiğimiz yağmur afatı sonucu (balıkesir -edremit te ) çimlerim ani büyüme gösterdi ve toprak çürük ot gibi kokuyor, malum nisan yağmurları geliyor ,1,ne zaman biçmeliyim ? 2, kokuyu nasıl ,neyle giderebilirim ? birde kasımpatı ların yaprakları siyah böcek toplamaya başlamış,zirai yada bitkisel ne önerirsiniz, yardımcı olursanız çok sevinirim,şimdiden teşekkür ederim. ( başarılarınızın devamını dilerim )

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.