Bahcevanlar

Tarık KAYAR

Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yosun güzel ve yeşil görünüyor, ama çimlerinizi boğuyor. Yosunların nasıl önleneceğini ve kontrol edileceği hakkında bilgi verelim.

Yosunun var! İlk başta bunu göremeyebilirsiniz. Sonuçta, yeşil. Fakat daha yakından baktığınız zaman, belki de çiminizin gölgeli kısmının farklılaştığını göreceksiniz.Yosun kayalarda ve ağaçlarda güzel görünebilir, ancak çimler içinde sorun anlamına gelir.

Uzun yağmurlu bir dönemin ardından güzel bir sabah. Avluyu kontrol etmek için dışarı çık ve orada görürsünüz. Mantarlar bir gecede çıkmış. Çalıların altındalar. Ağaçların tarafında bitmişler. Bahçenin ortasında bile varlar. Bu garip büyümelerin gizemli  -ve sinir bozucu - görünmesine neden olan nedir?

Onu, nem, gölge veya bulutlu hava ve topraktaki organik materyallerin doğru olmayan karışımı üzerinden suçlayabilirsiniz. Bu durumlar bir araya geldiklerinde, mantar ortaya çıkar. Çoğu zaman, topraktaki mantarlar organik materyali parçalayarak gizli kalıyor. Fakat koşullar doğru olduğunda, yağmurdan sonra çiçek açan çöl çiçekleri gibi patlarlar. Mantarlar sporlarını havaya yayarlar ve daha sonra güneş doğduğunda ya da toprak kuruduktan sonra uzaklaşırlar. Bahçenizdeki koşulları değiştirerek mantarların sık çıkışlarını engelleyebilirsiniz. Problem Alanlarındaki gölge azaltılmalı, yakındaki ağaçlarda veya çalılarda bazı dallar budanmalıdır. Ekstra güneş ışığı, mantarları kontrol altında tutar.

Eğer çimleriniz yağmur altında uzun süre kalıyorsa, toprak sıkışabilir. Çimlerinizin havalandırılması drenajı artıracaktır. Daha iyi drenaj, mantarları teşvik eden nemi azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca çimlerin köklerine giden oksijen miktarını artırmaya yardımcı olur. Çim diplerinde fazla bitki çürüntüsü varsa (yaklaşık yarım santim), nem tutacağı için temizlenmesi gerekir. Bu amaçla havalandırma(verticut ve vertidrain) uygulamalarını yapmayı ,ihmal etmeyin.Sağlığı bozulmuş kurumuş bir ağacın eski kökleri de mantar oluşumunu artırır. Eğer hala varsa o ağaç, onu kaldırabilirsiniz. Drenajı iyileştirmek için bölgeyi iyi tırmıklanmış ve havalandırılmış halde tutunuz. Ayrıca, çimlerin üzerinde kalan evcil hayvan atıkları da mantarların oluşumunu artırır. Mantarlar, bahçenizin toprağında çok fazla organik maddeye sahip olduğunun bir göstergesidir. Mantarlar bu organik materyalin parçalanmasına yardım eder ve toprağınızı daha üretken hale getirir. Gölgeniz ve drenajınız gerçek problemler değilse, daima rahatsız edici mantarları temizler ve güneşin çıkmasını bekleyebilirsiniz.

Sprink Sulama Sistemi

Bu sistem bir yağmurlama sistemidir, çiminizin gelişmesi için ihtiyaç duyduğu suyu almasını kolaylaştırır. Bir sprink sistemi, çimlerin elinizde hortumla birlikte durmak zorunda kalmadan, tam ve gür büyümesi için ihtiyaç duyduğu suyu almasını sağlamak için kullanışlı bir yoldur. Çoğu ekipmanda olduğu gibi, sprink sisteminizin daha iyi ve daha verimli çalışmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz basit şeyler vardır. Sulamadan önce bekleyin.

Petunyalar, saksılarda ve bahçelerde gelişen farklı renk seçeneklerine sahip en popüler çiçeklerdendir.

Bazen çiçekleri ilk günkü gibi kalmaz ve buruşmaya başlar. Bu durumun  kolayca önüne geçilebildiği gibi  bazen de önemli bir hastalığın ön belirtisi olabilir.

HORTIFEEDS markası 25 sene önce, alışılmış standart üretimin dışında bölgenin, üreticinin ve mahsulün ihtiyacına göre farklı alternatifler sunmak amacıyla doğmuştur.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Bahçevanlar Peyzaj şirketi olarak bahçe ilaçlaması hizmetini siz değerli bahçe sahiplerine sunmaktayız.

İlkbahardan sonbahar mevsiminin sonuna kadar her türlü böcek ve zararlıların en aktif dönemidir. Bu dönemlerde bahçenizdeki bitkilerde; bitlenme, islenme(kararma), ağaç yapraklarında yapışkan sıvıların oluşması ve yapraklarda delikler oluşması gibi zararlar oluşması doğaldır.

Orkideler gelişme dönemi boyunca sürekli bitki besinine ihtiyaç duyarlar, haftada 1 kez düzenli olarak gübreleme yapmak gerekir.

Durağan geçen kış döneminde ise ayda 1 kez verilmesi yeterli olacaktır.

Kokusuz olan böcek ilacı  evlerinizde ve bahçenizde güvenle kullanabileceğiniz kokusuz bir böcek ilacıdır. Ailemiz, çevremiz ve yediklerimizde kimyasal bir etki tarafından tehdit edilmek istemeyiz. Kimyasal olmayan ilaçların etkisi ise maalesef sınırlıdır.

Genellikle meşe, kara ağaç, söğüt ve taş çekirdekli ağaçlarda meydana gelen stresle ilişkili bir hastalıktır.

Çok sıcak ve kuru geçen sezondan sonra bu tip akıntılar baş gösterir.

“İsli Küf Hastalığı”

Resimde görüldüğü bitkinizin yaprakları  siyah bir tabaka ile  kaplamışsa isli küf denilen mantari hastalığa yakalanmış demektir.

Sayfa 1 / 7