Bahcevanlar

Alparslan ÜLKÜ

Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Köpeğimizin mutluluğu ve çimi hasardan korumak...

Köpekler ve çimler doğal bir çift. Onları nasıl güvenli, mutlu ve sağlıklı bir arada tutarız.

Hemen hepimizin bahçesinin en büyük düşmanları yabani otlardır. Sirke ile bu sorununuzu ortadan kaldırmanız mümkün.

İnsanlar kimyasal ilaçlara tonla para harcamakta ancak yabani otlardan kurtulamamaktadır.

Kozyatağı şükran karabelli ilkokuldan 1. Sınıf öğrencileri ile doğa toprak böcekler ve bitkiler üzerine bilgiler verildi, çiçek dikimi yapıldı.

Çiminiz Nefes Alacak

Çim alanlarınızı havalandırmak artık çok kolay. Çim havalandırma sandaletlerini ayakkabınızın altına geçirerek bahçenizde keyifli bir şekilde yürümeniz yeterlidir. Sandaletlerin altındaki çiviler toprakta delikler oluşturur. Oksijen ve suyun köklere iletilmesini sağlayarak çimlerin daha sağlıklı ve dayanıklı bir yapı kazanmasını sağlar.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız  
Satın almak için tıklayınız

Bitkilerin su ihtiyaçları bölgeden bölgeye göre değişiklik gösterir. Her bitkinin su ihtiyacı birbirinden farklıdır. Peyzaj alanlarında en çok su isteyen bitki ise çim bitkisidir (bataklık bitkileri dışında). Her bölge için belirli bir bitki su tüketimi miktarı kabul edilir. Sıcak bölgelerde bu miktar çok iken yağışlı bölgelerde daha az kabul edilir.

Bahçeniz için sulama sistemini kurdurdunuz. Peki, vanaların kontrolünü nasıl yapacaksınız? Vanalar manuel yani elle açılıp kapanabilme özelliğine sahiptir. Günün istediğiniz saatinde bu işlemi yapabilirsiniz. Peki ya evde olmadığınızda ya da tatile çıktığınızda…  Geri döndüğünüzde sapsarı olmuş bir bahçeyle karşılaşmak ister misiniz? Bunun olmaması için otomatik sulama sistemine ihtiyacınız olacaktır. Kontrol cihazlarında sulama yapmak istediğiniz günleri seçip, sulama sürelerini girip bahçenizin sulamasını aksatmadan sürdürebilirsiniz.

Otomatik sulama projesi; sulama sisteminin elektrik ya da pille yönetilmesidir. Bu sayede bahçenizde belirlediğiniz saatte sulamaya başlar.

Peyzaj alanlarında birden çok bitki grupları yer alır. Çalılar, yer örtücüler, ağaçlar, mevsimlikler, geniş yapraklı ya da ibreli bitkiler vs… bitkilerin suya duydukları ihtiyaçta kendi içlerinde değişkenlik gösterir. Örneğin; geniş yapraklı bitkiler suya daha çok ihtiyaç duyarken ibreli bitkiler daha az ihtiyaç duyar. Yaprağın büyüklüğü buna büyük etkendir. Çünkü bitki yapraklarının yüzey genişliği arttıkça bitki yüzeyinden oluşan buharlaşma, terleme ve dolayısıyla su kaybı da artar. Bu nedenle projelendirme yapılırken bunlar göz önünde bulundurulur ve sulama süresi buna göre ayarlanır. Küçük çalı gruplarında çoğunlukla damla sulama sistemi kurulurken, çim ve geniş alanlarda yağmurlama sulama sistemi kurulur.

Doğru bir proje tasarımı yapıldığı takdirde, bitkiler için gerekli olan suyun eş bir dağılım ile toprağa verilmesi sağlanır. Mevcut su kaynakları daha randımanlı kullanılır. İstenilen zamanda istenilen miktarda alana su sağlanmış olur. İşçilik ücreti azalır. Eş bir su dağılımı olduğu için bitkilerin görünümleri her zaman daha canlı olur. Projeye tam anlamıyla uyulduğu takdirde alt yapı borularının nereden geçtiği bilinir ve ilerdeki olası kazılarda herhangi bir aksilik yaşanmaması sağlanılır.

Sayfa 1 / 6