Bahcevanlar

ERKEN SONBAHAR ÇİM BAKIMI

Öğeyi Oyla
(4 oy)
Kategori: ÇİM

Çim bakımı söz konusu olduğunda, çoğu insan tüm çabalarını ilkbahar ve yaz aylarına yoğunlaştırmaktadırlar. Halbu ki çiminizi sağlıklı ve güzel görünümlü tutmak istiyorsanız, sonbaharda tembel davranmanın zamanı değildir. Kış yaklaşırken çim bakımı en az ilkbahar bakımı kadar önemlidir. Bakımla ilgili şu ipuçlarını bilmenizde fayda var.

 

Biçme ve sulama: Büyüme durana kadar biçmeye devam edin. Ancak, biçim sonucunda çimin boyu en az 2-2,5 parmak kalınlığında olmalıdır. Su ihtiyacı halen vardır. Köklerin ıslanabileceği şekilde sulanmalıdır.

Gübreleme: Eylül ve ekim aylarında yüksek azot içermeyen, fosfor ve potasyum içerikli gübreleme yapmak, ilkbaharda yeşil ve canlı çim oluşumu için önemlidir.

Havalandırma: Çim dibinde toprak üzerinde kalın keçeleşmiş bir tabaka oluşmuş ise bu tabakayı kırmak gerekir. Çünkü bu tabaka yaz aylarında gereksiz nem tutumuna sebep olur ve mantari hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bu işi yapmanın en iyi yolu verti-drain denen aletlerle çimin delinmesidir. Daha sonra bu deliklere kum doldurmak en iyi yoldur. Böylece sıkışmış kök sistemi oksijen alacak ve daha iyi gelişecektir. Verilen su ve gübreden daha iyi faydalanacaktır. Vert-drain denen makineler pahalıdır. Küçük bahçelerde de ekonomik olmaz. Bunu kiralayan bahçe bakım firmalarından hizmet alınabilir veya bir silindir etrafına belirli aralıklar ile çivi kaynak yapılır ise bu iş için yeterli olur. Ayrıca 30x50 cm bir demir levhaya küçük parmak uzunluğunda ve en az kalem kalınlığında çiviler veya metaller kaynatılarak, monte edilen bir sap vasıtasıyla tutularak, toprağa vurmak yoluyla toprakta delikler açılabilir.

Diğer bir uygulama ise verti-cut yapılmasıdır. Bu işlem de çim dip yüzeyinde biriken thatchı (saman tabakası), sertleşmiş tabakayı ve sıklaşmış çimi kırmak için yapılır. Böylece çim alan daha iyi hava, ışık, su ve gübreden faydalanmış olur. Bunun sonucunda da mantari hastalık riski azalmış olur.

Tohum ekimi: Yazdan kalma çimde seyrelme, yer yer boşluklar ve genel bir güçsüzlük varsa çim ara ekimi yapmak gerekir. Alanın tamamına ara ekim yapılmak isteniyorsa aşamalar şunlardır;

  • Çim çok kısa biçilir,
  • Kuvvetli bir tırmıkla veya verti-cut makinesiyle alan adeta taranır. Bu işlemde önemli olan aletleri sert kullanarak çim kök boğazındaki toprak yüzeyini çizmek, biraz hırpalamak gerekir.
  • Bu işlemde ortaya çıkan malzeme temizlenir.
  • Tüm alana m2 ‘ye 30-70 gr arası tohum gelecek şekilde tohum serpilir. Tırmıkla hafif şekilde alanın üzerinden geçilir.
  • 1 cm kapak olacak şekilde İnce elenmiş kaliteli nebati toprağın alana serilmesi ile işlem son bulur.

 

Okunma 5764 defa Son Düzenlenme Salı, 22 Ocak 2013 13:59
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.