Bahcevanlar

ÇİM ISLAKKEN KESİLİR Mİ?

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Kategori: ÇİM

Bahçevanlar olarak çiminizi ıslakken bahçenize girip kesmenizi önermiyoruz. Ancak aralıksız yağmur yağması durumunda veya bahçenizde vereceğiniz büyük bir organizasyon öncesi bazı özel teknikleri kullanarak kesim işini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Islakken kesim yapmanın zararları

  • Islak çim üzerinde kesim yapmak hastalıkların daha hızlı yayılmasını sağlar. Bakteri ve mantarlar ıslak zeminde hareket etmeyi çok severler.
  • Çimlerin ıslak olması çim makinenizin tıkanmasına yol açabilir ve bazı parçalarının kırılmasına sebep olabilir.

Kesmek durumundaysanız…

Çiminiz ıslakken kesmek durumundaysanız sağlıklı bir şekilde kesimi tamamlamak için işte size birkaç ipucu;

  • Çim biçme makinenizi ayarını yüksekten yaparak kesime başlayın. Yüksekten kesim ıslak zeminde çimin az zarar görmesini sağlayacaktır.
  • Biçim öncesi makinenizin bıçaklarının keskin olup olmadığını kontrol edin.
  • Aynı gün veya bir sonraki gün biçme işlemini tekrar edilmesi kesilememiş olan çim kümelerinin boylarının azalmasına yardımcı olur.
  • Çim biçme makinenizde tıkanma meydana geldiyse, çalışır durumdaki makinenizi asla temizlemeyin. Makinenizi her ne sebep olursa olsun durdurmadan temizle işlemi yapmayın. Hem kendi sağlığınız hem de makineniz için zararlı olabilir.
  • Makinenizi fazla yormamak için düşük hızda çalıştırın.

 

Islak çim mitleri…

  • Makinenizle çekme hareketiyle biçe işlemini yapmayın. Kesim bıçakları geriye doğru çekildiğinde işlev görmezler. Geriye-ileriye doğru hareket yapmak kayma ve düşmelere dolayısıyla yaralanmalara sebep olabilir.
  • Makinenizin bıçaklarına asla sentetik motor yağı sürmeyin. Motor yağı sürmek çiminizin ölmesine sebep olur.

Okunma 6532 defa
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.