Bahcevanlar

ÇİMLERİNİZİ DOĞRU BİÇİN

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Kategori: ÇİM

Tüm bitkiler hayatta kalmak ve büyümek için yaprakları vasıtasıyla fotosentez yaparlar.Yaprak alanı küçülürse fotosentez yapması azalır.Kısa çim biçimi  çevresel etmenlere karşı mukavemeti azaltırken,yabani ot rekabetini de azaltır.

 

Genelde kısa çim biçimi kısa kök oluşumu meydana getirir.Bu nedenle susuzluğa dayanım azalır ve besin maddelerinden faydalanma düşer.Bu nedenle daha fazla su ve besin madde takviyesi gerekir.Tüm çeşitler ortalaması alındığında 5-7,5 cm arası çim uzunluğu en uygundur.Mesela çim  uzadı ve 7,5 cm olduğunda ,tekrar 5 cm yapmak stres açısından iyi değildir.Bu açıdan 5 cm iken 6 cm olmuşsa kesim yapmak daha uygundur.Kısa süreler ile uzamadan sık sık biçmek gerekir.Aşırı miktarda biçim artıkları dökülmüyorsa biraz dökülmesi sorun değildir.Çünkü bu kırpıntılar besin maddeleri içerir.Bitki besin maddesi geri dönüşümü olduğundan daha az gübre kullanımı olacaktır.Ayrıca toprak için  organik madde takviyesi olacaktır.Çim ıslakken biçim yapılırsa işçilik açısından ve kırpıntıların makine vakumu ile çekim performansı düşer.En iyi biçim çim kuru iken yapılandır. Çiminizi sıcak saatlerde kesmeyin.Önemli olan başka bir uygulama ise çim bıçaklarının çok keskin olmasıdır.Keskin değilse çim uçları yoluk yoluk ve renksiz görünür,nem kaybeder  ve sağlığı açısından uygun değildir.Bıçaklar 45 derece açı ile bilenmelidir. İlkbaharda kısa biçim yapılabilir ama yazın daha uzun tutmak gerekir.Gölge olması,sıcaklığı düşürmesi,nemi koruması ve karbonhidrat kaybını engellemek için yaz aylarında uzun biçilmelidir.

 

Okunma 2659 defa
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.