Bahcevanlar

YAZ AYLARINA DİKKAT!

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Kategori: ÇİM

Yaz aylarına dikkat!

 

 

 

 

 

 

 

 • Yüksek biçim önerilir.Kısa biçim strese sokarak hastalık belirtilerini artırabilir.
 • Thatch tabakasını inceltmek gerekir.Sonbahar aylarında yapılan verticut işinde ortaya çıkan samansı artıklara thatch denir.Bu işlem ilkbahar ve yazın yapılmamalıdır.
 • Biçim artıkları ortamdan uzaklaştırılmalıdır.
 • pH miktarını 6-7 arasında tutmak gerekir.Zaman içerisinde uygun dozajlarda.(Toprağın pH değerinin azaltılması için ince öğütülmüş toz kükürt(mikronize kükürt) veya toprağın pH değerini yükseltmek için kireç veya tarım kireci (dolomit) kullanılacak ...)
 • Fosfor ve potasyum eksikliğinden kaçınılmalı,dengeli gübrelenmelidir.Yaz aylarında iz elementli ,dengeli ve  suda eriyebilen gübreleri yapraktan bolca uygulamak gerekir.
 • İlkbahar ve yaz aylarında aşırı azotlu gübrelemeden kaçınılmalıdır.
 • Gün içerisinde yaprakların kurumasına izin vermeli ve ona göre erken sulama yapılmalıdır.
 • Sıcak dönemlerde ısıdan dolayı stres oluşur. Sıklıkla  ama az sulama yapılmalı.
 • MAYIS ORTASI,HAZİRAN,TEMMUZ,AĞUSTOS VE EYLÜL ORTASI DÖNEMLERİNDE ÇİMDE KÖK SİSTEMİ KÜÇÜLÜR.
  Bu açıdan  çim ilkbaharda  kesildiği biçim yüksekliğinden uzun kesilmeli.Sulama, istikrarlı ama ihtiyacı kadar düzenli  ve erken saatte yapılmalıdır.
Okunma 2615 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 22 Eylül 2012 20:10
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.