Bahcevanlar

ÇİM TOHUMU ALIRKEN DİKKAT

Öğeyi Oyla
(3 oy)
Kategori: ÇİM

Çim türleri

Her çim türünün özelliği farklıdır. Basmaya dayanıklı,gölgeye dayanıklı,sıcak stresine dayanıklı,soğuklara dayanıklı,soğuk havada  sarımsı renk oluşumuna karşı dayanıklı,mantari hastalıklara dayanıklı türler vardır.

 

Karışım olarak satılan tohumlarda hangi amaçla kullanılacaksa ona gör türlerden oluşmuş karışımları tercih etmek gerekmektedir.Karışımlar genelde bu özellikler göz önüne alınarak yapılır.Örneğin lolium perenne bir çim türüdür.lolium perenne MONDİAL  tür ve çeşit ismidir.Günümüz çim seçimlerinde çeşit özelliklerine dahi dikkat edip ona göre alım yapmalıyız.

Tohumlarımızı güvenilir,satış sirkülasyonu çok olan firmalardan temin etmeliyiz.Çünkü çim tohumu canlıdır.Depoda kalma süresi arttıkça çimlenme oranı ciddi şekilde düşmektedir.Piyasada bilinmeyen ve mal arzı az olan bir  firmanın çim tohumları bu açıdan sıkıntılı olabilir.Çim tohumu alırken bu tür işleri yapan yani uygulamacılara danışmak gerekir.Çünkü bu kişiler kendi uygulamalarında kendilerini mahçup etmeyecek tohumları kullanırlar.Ayrıca imkan varsa bu türleri tek tek alarak kendi karışımınızı yapmanız da mümkün ve güvenilirdir.

Çim paketleri kağıt torba içinde etiketlenerek piyasaya sunulur.Etiketin üzerinde tarih,karışımda kullanılan türler ve çimlenme oranları yer alır.Bunların iyice kontrol edilmesi ve eksik olan bilgi varsa aldığınız satıcıdan değil tohumun ithalatçısı firmayı aramanız gerekmektedir.

Okunma 6172 defa
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.