Bahcevanlar

BROWN PATCH (KAHVERENKLİ YAMA HASTALIĞI)

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Kategori: ÇİM

Teşhis: Kahverengi yama, aslında bir mantardır. Bu yaz aylarında oluşur ve tüm yeşil alanı etkiler. Festuca arundinacea ve Lolium perenne çim türleri enfeksiyona karşı hassastır. Çim alanlarda zarar görenler daha çok bu türlerdir. Kahverenkli yama öncelikle bitkinin yapraklarını etkiler ve nadiren köklere zarar verir. Görünümü, alanda birkaç santim ile birkaç metre çap kadar yamalar şeklinde görülür. Genellikle, çim kuru ya da solgun görünür. Hasar, kısa biçimde tutulan çimlerde en ağır olanıdır.

 

Koşulları geliştirici etmenler: Yüksek sıcaklık ve suyun gün boyunca uzun süre çim alanda kalması ile hastalık etkisi artar. Gece sıcaklıkları 20 cg derecenin yukarısında olur ve çim alan gün (gece düşen çiy dahil) başına 8 veya daha fazla saat ıslak kalırsa, enfeksiyon etkisi yüksek olur. Gündüz sıcaklıkları 26 cg derece ve yukarıda olduğunda hastalığın en aktif olduğu zamandır. Yağmurlu havalar ve yüksek nem hastalığın gelişimini ve aktivitesini hızlandırır.

Kontrol: İkindi ve akşam sulamasından kaçının. Sabah erkenden sulama yapmak kahverengi yama hastalığının etkilerini azaltır. Normalden daha uzun çim biçilmesi uygundur.

Kimyasal mücadele:
Azoxystrobin,captan,chloroneb,chloroneb + thiophanate-methyl,chlorothalonil,
chlorothalonil + fenarimol,cyproconazole,fenarimol,flutolanil,iprodione,
mancozeb,maneb,myclobutanil,PCNB,propiconazole,pyraclostrobin
thiophanate-methyl,thiophanate-methyl + iprodione,
thiophanate-methyl + mancozeb,vinclozolin aktif maddeli zirai ilaçlar kullanılabilir.Kullanımı ile ilgili teknik bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Okunma 2717 defa Son Düzenlenme Pazar, 13 Nisan 2014 18:30
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.