Bahcevanlar

BAHAR AYLARINDA ÇİM BAKIMI

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Kategori: ÇİM

Bahar aylarında yapılan çim bakımı, çimlerin sağlıklı olabilmesi için büyük önem arz etmektedir. Thatch tabakası(çim aralarındaki sarı samansı tabaka) kontrolü ve yabancı ot temizliği gibi birçok işlem bahar aylarında yapılmaya başlanmalıdır.

 

İlk olarak…
Thatch tabakası temizlenmeden önce çim üzerindeki ölü yapraklar ve kış aylarından kalan artıkların temizlenmesi işlemi yapılmalıdır.

Tahtch tabakasının kaldırılması
Ölü çimlerin kaldırılması işlemidir. Bu işlemi yapmak için verticut makinesine ihtiyaç vardır. Ölü çimlerin kaldırılması, çimlerin hava almasını sağlayarak daha sağlıklı bir yapıya dönüştürür. Verticut işleminin erken bahar aylarında yapılması önerilmektedir.

Ara ekim
Çim alanınızda meydana gelen seyrelmelerin giderilmesi için en iyi çözüm ara ekim yapılmasıdır. Seyrelen bölge önce tırmıkla kazılarak, tohum ekimi gerçekleştirilir. Ardından üzerine kapak toprağı da denilen ince toprak tabakası atılarak çimlerin kardeşlenmesi beklenir.

Yabancı ot kontrolü
Çim alanınızdaki yabancı otlar için en iyi çözüm yabancı ot ilaçlarıdır. Uzman Ziraat Mühendisi’nden alacağınız tavsiyeye göre kullanılmalıdır. İlk uygulamadan yaklaşık 1 ay kadar sonra ikinci uygulamaya geçilmelidir.

Gübreleme
Bahar ayları özellikle Marmara Bölgesi için çimlerin en sık gelişme gösterdikleri aylardır. Uzman tavsiyesine göre kullanacağınız özel sıvı gübrelerle çimlerinizde daha hızlı bir dönüşüm yakalayabilirsiniz. Gübre tercihleri konusunda Bahçevalar Peyzaj’ın uzman Ziraat Mühendislerinden yararlanabilirsiniz.

Okunma 3275 defa Son Düzenlenme Perşembe, 22 Ocak 2015 15:07
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.