Bahcevanlar

SOĞUK HAVALALARIN BİTİMİNDEN SONRA ÇİM BAKIMI

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Kategori: ÇİM

Soğuk havaların etkisiyle sararan çimleriniz, havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte yavaş yavaş eski güzel rengini yakalamaya başlayacaktır. Mart ayıyla birlikte artık bahar bakımına başlanmalıdır. Erken baharla birlikte çimler hızla büyümeye başlayacaktır, bu aylarda yapılacak olan bakım ihmal edilmemelidir.


Yapılacak İşlemler

  1. Hastalık ve zararlı olup olmadığı kontol edilmelidir. Ölü çim tabakası (verti cut) varlığına bakılmalıdır. Havalandırma ihtiyacını karşılamak için çim havalandırma sandaleti (verti drain) ile yürüyüş yapılmalıdır.
  2. Bu aylarda çim hızla büyümeye başladığından çim boyu 8-10 cm’e ulaştığında çimler kesilmelidir.
  3. Mart veya nisan aylarında çimlerin sağlıklı olabilmesi için yabancı ot ilacıyla ilaçlanması gerekmektedir(zirai ilaç ve zirai ilaçlama işleminde yetki belgesi olan Ziraat Mühendislerine danışınız). İkinci uygulama ise alandaki yabancı ot varlığına göre mayıs ayında yapılmalıdır.
  4. Bahar aylarında gübreleme işlemine başlanmalıdır. Sıvı-toz gübreler veya yavaş salınımlı gübrelerle uzmanından alacağınız tavsiye ışığında belirli periyotlarla gübrelenmesi gerekmektedir. Özellikle Mayıs aylarında havaların ısınmasıyla katı granül gübrelerin atılması yakmaya sebep olacağından uygulamacılar bu aylarda granül gübre vermekten kaçınmaktadır. Bu aylarda sıvı-toz gübrelerin püskürtülerek verilmesi önerilmektedir. Gübreleme işlemi yapılmadan önce mutlaka toprak analizi yapılarak senelik program belirlenmelidir. Toprak analizinin yapılması doğru gübreleme yapılmasını sağlayacağı gibi fazla gübre kullanımını da engellemektedir.
Okunma 8489 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 06 Haziran 2016 11:21
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.