Bahcevanlar

KIŞ AYLARINDA ÇİM BAKIMI

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Kategori: ÇİM

Bitkilerin kök alanlarını örtecek şekilde toprağın üzerine 2 parmak kalınlığında serilen organik maddedir.Yaz aylarında meydana gelen ani sıcaklık artışları bitkilerde ciddi streslere sebep olmaktadır.Ani sıcaklık değişimi ile ölüm moduna gireblir,yapraklar sararır ve dökülebilir.Ayrıca bu dönemlerde bu değişimler öyle hızlı olur ki farkına bile varılmadan bitkilerde önemli zararlar meydana gelebilir.Bu zamanlarda kök bölgesindeki nemi korumak önem arz eder.

Bu amaçla serilen malç ,nemin buharlaşmasını yavaşlatır ve nemin kök bölgesinde tesis edilmesini sağlayarak sıcaklığı düşürür.Kışın ise kök bölgesini sıcak tutarak aşırı donmalardan meydana gelecek zararları en aza indirger.

2 parmak kalınlığında serilmesi bu bölgede yabancı ot çıkmasını da engeller.Çünkü yabancı otlar bitkinizle asalak bir yaşam kurmuş ortakçılardır.

Çürümüş bitki artıkları,parçalanmış dallar ve yapraklar,saman,kalın talaş,kompost ve çeşitli ağaç yongaları malçalama işini görmektedir.

İşte bir ipucu: Malç malzemesini bazı azotlu gübrelerle karıştırarak daha küçük parçalara ayrılmasını hem de bitki beslenmesini sağlamak mümkündür.

 

Okunma 2144 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 04 Mart 2013 08:22
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.