Bahcevanlar

RULO ÇİM SERİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Kategori: ÇİM

Rulo çim (Hazır çim) serimi çim tohumundan ekime göre daha pahallı ancak daha hızlı bir yöntemdir. Alanınızın kısa bir sürede yeşil alana kavuşmasını istiyorsanız şüphesiz rulo çim serimi en iyi seçenektir. Toplumda rulo çim’in plastik halı saha çimi olduğu düşüncesi olmasına rağmen günümüzde bu düşünceye sahip olanların sayısı iyice azalmıştır. Rulo çim de tohumdan ekim gibi dikkat ve bakım gerektirir.

 

Çeşit Seçimi

Rulo çim serilmeden dikkat edilecek ilk husus, çimin hangi karışıma sahip olduğudur. Aynı kural tohumla ekimde de geçerlidir. Örneğin Marmara Bölgesinde çim uygulaması yapılacaksa serin iklim şartlarına uygun çeşitler, Akdeniz Bölgesinde uygulanacak ise mutlaka sıcak iklim şartlarına uygun çeşitler seçilmelidir. Bu hususta karar vermeden bir uzmana danışmanızda fayda vardır.

Sulama

Rulo çim serimi tamamlandıktan sonra yapılacak sulama çok önemlidir. Serim yapılacak ay önemli olmasıyla birlikte çim kökleri ıslanacak şekilde ilk 1 hafta her gün sulanmalıdır. İlk serimde nem kök bölgesinde sürekli olarak tutulmalıdır. Bunu anlamanın ise en iyi yöntemi parmağımızı toprağa batırarak ıslak veya kuru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer kuruluk var ise sulama dakikanızı artırmamız gerekmektedir.

Köklenme

Rulo çim serimi yapıldıktan yaklaşık 7-10 gün sonra köklenmenin olup olmadığını tespit etmek için bahçevanınız yada siz bir kontrol daha gerçekleştirebilirsiniz. İki elinizle çimi yukarı doğru çekmeye çalışın, eğer serilen rulo yukarı doğru kolay kolay kalkmıyorsa çiminiz köklenmiş demektir.

Biçme

Çimleriniz uzamaya başladıktan sonra ilk biçim zamanı önemlidir. Ortalama 7 cm’yi geçtikten sonra biçme işlemine başlanmalıdır. Mevsime göre biçme boyu önem arz etmektedir. Örneğin bahar ayında iseniz daha derinden kesme şansınız vardır ancak sonbahar aylarının sonunda iseniz hastalıklara karşı mukavemet açısından daha yukarıdan kesilmelidir.

Gübreleme

Son olarak gübrelemeye değinecek olursak,  gübreleme rulo çim tesisinde önemli bir yere sahiptir. Rulo çim serimi yapılmadan önce mutlaka uygun taban gübreleri kullanılmalıdır. Serim tamamlandıktan sonra ise mevsimine göre üst gübreler verilerek çimlerinizin uzun süre sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Uygun ölçüde ve doğru gübre uygulaması için mutlaka bir uzmandan yardım almak gereklidir. Aksi taktirde yapılan yanlış uygulamalar ile çimleriniz zarar görebilir.

Okunma 12170 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 21 May 2016 13:19
Tarık KAYAR

Ziraat Mühendisi - 17 Eylül 1983 İstanbul doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Beyoğlu Özel Tarhan Kolejinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 2001-2005 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Bölümü üzerine sürdürdü. 2006 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak Ardahan’da tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini beş buçuk ay süren Koçtaş Yapı Marketlerinde satış temsilcisi olarak kariyer hayatına başlangıç yaptı. 2006-2010 yılları arasında ise Garanti Bankası’nda satış temsilcisi görevini üstlendi.2012 senesinde Beykent Üniversitesi Pazarlama Bölümünde MBA tamamladı. 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2.5 yıl süreyle Gübretaş T.A.Ş'de ürün sorumlusu olarak çalışmıştır. Şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.