Bahcevanlar

GÜBRELEMEDE YENİLİK

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yazan  Kategori: BAHÇE ALET VE EKİPMANLARI

Bitkilerde dip besleme denilen yani kök bölgesi beslenmesi çok önemlidir.Günümüzde çoğu uygulamacının  yaptığı gübrelemede,bitki besin maddeleri bitkinin kök bölgesine inememektedir.Özellikle çim alan içinde bulunan süs bitkileri besin maddelerince fakirdir.Çünkü Çim üzerine atılan gübrelerin içindeki besin maddeleri çok içerikli seçilmemektedir.Bu çeşitlilik ithal ama pahalı gübrelerde mevcuttur.Bu durumda da bakım masrafları yükseltmektedir.Bu nedenle biz size hem daha  besleyici hem de daha az maliyetli gübreler olan suda eriyebilen toz gübrelerin uygulanmasını tavsiye ediyoruz.

 

Avrupa ülkelerinde gübreleme yöntemleri değişmektedir.Granül gübrelerin kullanımı hem masraf,hem verimlilik kaybı ve daha fazla işçilik getirdiğinden  kök bölgesini tam manasıyla besleyen daha ekonomik gübrelerin  uygulanabileceği aparatlar geliştirilmiştir.Kullanımı kolay bu ürünler,doğrudan su hortumuna bağlanır ve aparata bağlı küçük depo içine konulan gübre,ilaç gibi maddeleri eriterek köke enjekte eder.Ne yazık ki bu ürünler ülkemizde yoktur.Ancak, işlevsel yönü ile besleme mantığının bu şekilde  yapılması gerektiği artık günümüz süs bitkileri beslemesinde yerini almıştır.Bu aparatlar sektöre girince yabancı kalmamanız dileğiyle...

Okunma 2147 defa
Alparslan ÜLKÜ

Yüksek Ziraat Mühendisi - 28 Haziran 1972 Ankara doğumludur. İlk öğrenimini Ankara, Ağrı, Erzincan ve İstanbul'da tamamladı. Orta öğrenimini İstanbul, liseyi de Gelibolu'da tamamladıktan sonra lisans öğrenimini 1990-1994 yılları arasında, yüksek lisansını da 1994-1996 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinde sona erdirdi. Askerlik hizmetini 1996-1997 yılları arasında J.Atğm. olarak Silopi’de tamamladı. Yüksek lisans yaparken Eminönü çiçekçiler pazarında zirai ilaç bayi mesul müdür olarak iş hayatına başladı. Aynı şirketler grubunda haşere ve zararlılarla mücadele (pest control) işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştı. Çalıştığı şirketin yeniden yapılanmasıyla çim tohumu ve ithal gübre pazarlamasında satış elemanı olarak görev yaptı. 1995 yılında başladığı bu firmadan 2004 yılında ayrılarak Büyük Çamlıca Fidancılık şirketinde teknik departman sorumlusu olarak 2010 yılı ağustos ayına kadar çalışmıştır. Daha sonra Gübretaş T.A.Ş'de Ürün teknik destek sorumlusu olarak 2.5 yıl hizmet ettikten sonra şuanda Bahçevanlar Peyzaj Ltd. Şti. ortaklarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.