BAHÇENİZDE TOHUM UYGULAMASI

Bahçe sahiplerinin kaliteli ve sağlıklı bahçe arzularını karşılamanın yolu toprak işlemeden sonra ikinci adım olan tohum seçiminden geçer.


 

Tohumun çimlenmesini etkileyen farklı etmenlere karşı tohumun genetik ve fiziksel özellikleri büyük önem taşımaktadır. Tohum seçiminin asıl amacının tohumun güçlü, kaliteli, karakteristik özelliklerini %100 taşıyarak çimlenmesidir. Tohuma uygun fiziksel ve biyolojik koşullar sağlandığında geriye bir tek doğru tohum seçimi kalır. Bahçevanlar  doğru tohum seçimi için size yardımcı oluyor.

Tohum seçiminde nelere dikkat etmeliyiz;

Tohumlar genç ,taze ve sertifikalı olmalıdır.

  • Tohumlar kullanılacağı yere ve kullanım amacına göre seçilmelidir. Bahçede kullanılacaksa bahçeye, tarlada kullanılacaksa tarlaya, kentsel ve mesire alanlarında kullanılacaksa bu bölgelere, spor sahalarında kullanılacaksa spor sahasına ve özel yerlerde kullanılacaksa özel yerlerin kullanım şekline uygun seçilmelidir. Örneğin futbol sahalarında ki çimler sürekli ezilmek zorunda kaldığı için bu kullanım koşuluna kolay adapte olacak tohum çeşidi seçilmelidir.
  • Türkiye çeşitli iklim koşullarına sahip olduğundan dolayı seçilecek tohumun o bölgenin iklim şartlarına uygun olması gerekir. Aynı zamanda çevresel faktörlerde göz önünde bulundurularak bölgeye göre seçim yapılmalıdır.
  • Ülkemiz toprakları farklı yapısal özellikler taşıdığından ekim yapılacak toprağın ph’ sı , organik maddesi, tuzluluğu, su geçirgenliği vb. gibi özellikler göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır.
  • Her bitkinin güneş ışınlarından faydalanma ihtiyacı farklı olduğundan güneş ışınlarının ekim yapılacak alana geliş açısı göz önünde bulundurularak uygun seçim yapılmalıdır. Örneğin; orman gülü gölgeyi sever, oya ağacı bitkisi güneşi sever. Tam tersi ortamlara dikildikleri zaman bitki hastalanma veya kuruma riskiyle karşılaşır.
  • Toprak analizleri düzenli olarak yapılmalıdır. Analiz sonucuna göre mineral açısından toprağın işlevini olumsuz etkilemeyecek tohum seçimi yapılmalıdır.